شرکت آذر شمس دی تولید کننده و وارد کننده تجهیزات تهویه مطبوع

داکت اسپلیت چیست؟ | تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی | مزایا و معایب آن
داکت اسپلیت در هتل
در این مقاله به توصیف عملکرد داکت اسپلیت، مزایا و معایب آن پرداخته شده است. همچنین به تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی نیز پرداخته شده است.

داکت اسپلیت چیست و چگونه کار می کند؟

داکت اسپلیت که در حال تبدیل شدن به یکی از متداول ترین سیستم های تهویه مطبوع در دنیاست. این دستگاه وظیفه تامین هوای سرد درتابستان و هوای گرم در زمستان را مطابق با دمای تنظیم شده ترموستات دارد. این تجهیزات از دو بخش مجزا تشکیل شده اند، یونیت داخلی و یونیت خارجی که با 2 لوله مسی به یکدیگر مرتبط می شوند . یونیت خارجی شامل: کمپرسور، کندانسور، دینام، چند قطعه پروانه و … . یونیت داخلی شامل: کویل، دینام، پروانه ، سینی و … .

عملکرد این دستگاه تهویه مطبوع مطابق با سیکل سرمایشی می باشد. به گونه ای که گاز مبرد در یونیت خارجی (کندانسور) خنک شده و از طریق شیر انبساط و لوله مسی وارد یونیت داخلی (هواساز) نصب شده در سقف کاذب می شود. مایع مبرد در کویل، گرمای درون محیط را جذب کرده و هوای سرد شده را از طریق فن به درون محیط هدایت می کند.

نحوه توزیع هوا با استفاده از داکت اسپلیت

تفاوت میان داکت اسپلیت و کولر گازی

عملکرداین دو دستگاه مشابه یکدیگر و بر اساس سیکل تبرید می باشد. تفاوت ساختاری انها به این شکل است که هوای سرد شده در داکت اسپلیت توسط کانال های هوا به فضاهای مورد نظر انتقال می یابد. از آنجا که داکت اسپلیت ها ظرفیت بالایی دارند فضای بیشتری را پوشش می دهند. البته سر و صدای بیشتری نسبت به کولر های گازی ایجاد می کنند. از طرف دیگر، ظرفیت بالای داکت اسپلیت ها این اجازه را می دهد که با استفاده از نصب یک کویل آب گرم، در زمستان نیز قدرت گرمایش قابل توجهی توسط این دستگاه ها تولید شود. از آن جا که در هر فضا امکان نصب یک کولر گازی می باشد، امکان کنترل دما در هر فضا به طور مستقل وجود دارد.

انواع داکت اسپلیت

انواع داکت اسپلیت

این دستگاه ها بر اساس نوع نیرو محرکه کمپرسور خود به دو دسته داکت اسپلیت معمولی و اینورتر تقسیم می شوند. در داکت اسپلیت معمولی کمپرسور فقط دارای یک دور ثابت است و دو حالت خاموش و روشن دارد. در مقابل در داکت اسپلیت های اینورتر با کاهش و افزایش دمای محیط، دور کمپرسور افزایش و کاهش می یابد. از مزایای دستگاه های اینورتر می توان به صدای کم‌تر، عمر‌ مفید بیشتر، سرمایش و گرمایش سریع‌تر و در انتها مقرون به صرفه‌تر بودن اشاره نمود.

مزایا و معایب داکت اسپلیت

مزایا:

  • این تجهیزات قادر به تامین هر دو دمای سرد و گرم هستند.
  • سیستم داکت اسپلیت در حدود 30 درصد نسبت به سیستم های مشابه (چیلر و فن کویل) به دلایلی مانند کاهش سیستم لوله کشی آب گرم و سرد و کاهش لوله کشی مسی ارزان تر هستند.
  • می توان با استفاده از این تجهیزات، هوای تازه مورد نیاز فضای داخل را تعیین کرد.
  • به دلیل وجود فیلترها این تجهیزات، هوای عاری از الودگی را تامین می کند.
  • راه اندازی و کاربرد این تجهیزات آسان است.
  • این تجهیزات طول عمر بالایی دارند.

معایب:

  • عدم امکان تفکیک فضاهای مختلف بر اساس دمای مطلوب
  • بالا بودن صدای عملکرد داکت اسپلیت به دلیل نصب یونیت داخلی در سقف کاذب
  • مصرف بالای برق نسبت به سایر سیستم های تهویه مطبوع مانند چیلر و فن کویل

لازم به ذکر معایبی مانند عدم امکان تامین دمای منحصر به فرد برای هر اتاق و مصرف برق بالا قابل حل می باشد. به طوری که می توان با استفاده از نصب دریچه های ترموستاتیکی (دمپر) و نصب ترموستات به این مهم دستیافت. زیرا این دو دستگاه منجر به کنترل میزان هوای ورودی به هر اتاق با توجه به دمای مورد نیاز می شوند. همچنین برای کاهش صدا نیز بهتر است هواساز در داخل سقف کاذب راه روها و یا ورودی ها نصب گردد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات بیشتر