شرکت آذر شمس دی تولید کننده و وارد کننده تجهیزات تهویه مطبوع

ظرفیت چیلر تراکمی، محاسبه دقیق و سرانگشتی| محاسبه ظرفیت کندانسور
محاسبه ظرفیت چیلر تراکمی
از آن جا که یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث می‌شود چیلر در بهینه ‌ترین حالت ممکن کار کند ، تعیین ظرفیت چیلر می باشد، در این مقاله به طور مفصل به نحوه محاسبات ظرفیت چیلر می پردازیم. به طور کلی چیلرها دارای ظرفیت اسمی و ظرفیت واقعی می باشند.

از آن جا که یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث می‌شود چیلر در بهینه ‌ترین حالت ممکن کار کند ، تعیین ظرفیت چیلر می باشد، در این مقاله به طور مفصل به نحوه محاسبات ظرفیت چیلر می پردازیم. به طور کلی چیلرها دارای ظرفیت اسمی و ظرفیت واقعی می باشند.

ظرفیت اسمی چیلر، عددی است که بر روی کمپرسور آن درج شده که بر اساس شرایط تعیین شده در استاندارد های جهانی مانند AHRI اندازه گیری شده است. در اکثر نقاط دنیا این شرایط عبارت است از: دمای محیط 35 درجه سانتی گراد ودمای آب ورود 12 درجه و آب خروج 7 درجه سانتی گراد از اواپراتور. از آن جا که چیلر ها معمولا در شرایطی متفاوتی از شرایط استاندارد به کار گرفته می شوند، ظرفیت اسمی چیلر از ظرفیت واقعی مورد نیاز کم تراست. ظرفیت واقعی معمولا با توجه به ضرایبی در کاتالوگ ها تعیین می شود.

ظرفیت چیلر بر اساس تن تبرید، Btu/hr. و یا کیلو وات تعیین می شود. لازم به ذکر است هر تن تبرید (TR) برابر با میزان نرخ انتقال حرارتی است که یک تن یخ با دمای صفر درجه سانتی گراد در مدت زمان 24 ساعت جذب می کند تا تمام آن به آب صفر درجه سانتی گراد تبدیل شود.

  • هر تن تبرید برابر است با 3.5kW و 12000Btu/h
  • هر کیلو وات برابر است با 3412Btu/h

تعیین ظرفیت

ظرفیت چیلر بر اساس 3 عامل انجام می شود:

  1.  دمای آب ورودی به چیلر
  2.  دمای آب خروجی از چیلر
  3.  دبی آب در چیلر

با استفاده از پارامترهای فوق و فرمول زیر می توان ظرفیت چیلر را بر اساس Btu/hr تعیین نمود.

Q=m×ρ×Cp×ΔT

  • Q: ظرفیت چیلر(Btu/hr)
  • Cp:  ظرفیت گرمایی ویژه آب (Btu/lb.F) (1)
  • ρ : چگالی (lb/gallon) (8.33)
  • m : دبی آب چیلر (gallon/min)
  • ΔT: اختلاف دمای آب در زمان ورود و خروج از چیلر(F)

برای محاسبات عملی به عنوان ضریب اطمینان (اُورسایز)، معمولا 20 درصد به مقدار فوق افزوده می شود و با توجه به کاتالوگ های شرکت کندانس، عدد به دست آمده به سمت بالا رند می شود.

در فرآیند های تهویه مطبوع برای محاسبه ظرفیت چیلر، درجه حرارت آب خروجی از چیلر 42 تا 46 درجه فارنهایت بوده و درجه حرارت آب ورودی به اواپراتور چیلر 52 تا 56 درجه فارنهایت است ، معمولا اختلاف دمای آب ورودی و خروجی به اواپراتور چیلر 10 درجه فارنهایت در نظر گرفته می شود. در صورتی که اختلاف دما برابر با 10 درجه فارنهایت باشد به منظور محاسبه دبی آب برای ایجاد سرمایش می توان به ازای هر تن تبرید دبی آب را 2.4 گالن بر دقیقه  در نظر گرفت.

محاسبه سرانگشتی ظرفیت چیلر

برای محاسبه سرانگشتی ظرفیت این دستگاه، برای ساختمان های مسکونی مساحت زیربنا را بر عدد 40 تقسیم میکنیم. این مقدار برای ساختمان های اداری و تجاری به ترتیب برابر با 35 و 30 می باشد.

محاسبه سر انگشتی ظرفیت چیلر

محاسبه ظرفیت کندانسور چیلر آب خنک

در کندانسور آبی، مبرد فوق گرم با آب سرد ورودی به کندانسور که حدود که 85 درجه فارنهایت است تبادل حرارت می کند. در نتیجه مبرد از حالت فوق گرم به حالت بخار اشباع و سپس مایع مادون سرد تبدیل می شود. آب خروجی از کندانسور که 95 درجه فارنهایت است به برج خنک کننده بازگشته و با هوای محیط خارج به صورت تبخیری انتقال حرارت انجام می دهد. بدین ترتیب دمای آن به عددی حدود 8 درجه فارنهایت بالاتر از درجه حرارت مرطوب هوای محیط می رسد.

با توجه به اختلاف دمای 10 درجه فارنهاتی بین ورودی و خروجی کندانسور، به ازای هر تن تبرید از ظرفیت سرمایش چیلر 3 گالن بر دقیقه آب برای خنک کاری کندانسور مورد نیاز می باشد. لازم به ذکر است دبی در حال گردش در کندانسور حدود 25 % از دبی آب در گردش در اواپراتور بیشتر است. این بدان علت است که کندانسور باید علاوه بر غلبه بر گرمایی که مبرد در اواپراتور بدست آورده ، باید بر گرمای جذب شده توسط مبرد در کمپرسور نیز غلبه نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات بیشتر