شرکت آذر شمس دی تولید کننده و وارد کننده تجهیزات تهویه مطبوع

هواساز چیست؟ | اجزای تشکیل دهنده این دستگاه و انواع آن
چیلر نصب شده بر بام با تیم شرکت کندانس
هواسازها از مهم ترین دستگاه های تهویه مطبوع می باشد که قادر به سرمایش، گرمایش و تنظیم رطوبت است. از انواع این هواساز ها می توان به هواساز های ترکیبی، فول فرش و هایژنیک اشاره کرد.

هواساز یکی از کامل ترین دستگاه های تهویه مطبوع است که علاوه بر تولید گرمایش، سرمایش و کنترل رطوبت هوا قادر به ضد عفونی کردن هوا نیز می باشد. سیستم هواساز با استفاده از سیستم های گرمایشی مانند بویلر و یا سیستم سرمایشی مانند چیلر همراه می شوند. هواسازها معمولا در محیط های درمانی و بیمارستان ها و صنایع داروسازی، محیط های عمومی بزرگ، فروشگاه ها و مجتمع های تفریحی، مجتمع های مسکونی و ساختمان های شخصی و مراکز صنعتی به کار می روند. اجزای تشکیل دهنده هواساز عبارت است از:

 • بدنه
 • کویل سرمایشی و گرمایشی
 • انواع فیلترهای هواساز
 • موتور و فن
 • تجهیزات رطوبت زنی
 • تجهیزات کنترلی
 • لرزه گیر
 • محفظه اختلاط

در ادامه به بررسی مختصر اجزای اصلی این دستگاه می پردازیم:

بدنه هواساز

بدنه هواساز به دلیل طول عمر بالا از جنس گالوانیزه تهیه می شوند و با عایق (الاستومری یا پلی فوم) دور تا دور و داخل دستگاه عایق بندی می شود تا از ورود آلودگی جلوگیری شود . وقتی در داخل دستگاه از عایق استفاده می شود هم از انتقال گرما در تابستان و همینطور از انتقال سرما در زمستان جلوگیری شده و هوای نسبتا مطبوع تری در فصول مختلف خواهیم داشت. در واحد های فضای باز برای جلوگیری از نفوذ آب از صفحات ضد آب در محل های اتصال استفاده می کنند . هواسازهای بزرگتر از قاب های فولادی مربعی با دو لایه روکش و پانل های عایق استفاده می شود چنین طراحی افت حرارتی دستگاه و سر و صدا را نیز کم می کند.

کویلهای سرد و گرم هواساز

جنس کویل ها در هواساز از مس با فین آلومینیومی برای انتقال حرارت بهتر می­ باشند. همچنین در کویل سرد صفحاتی برای تخلیه میعانات وجود دارد.

رطوبت زن

فرآیند رطوبت زنی در هواساز به وسیله پاشیدن آب از افشانک ها یا شبکه بخار و عمل رطوبت گیری توسط کویل سرد انجام می شود. لازم به ذکر است مرطوب سازی در نواحی سرد سیر، انجام می شود چرا که گرمایش پیوسته، سبب خشکی هوا می گردد.

انواع مختلف رطوبت ساز

 1. تبخیری : هوای خشک از روی یک مخزن آب دمیده شده که سبب تبخیر مقداری از آب می گردد. نرخ تبخیر می تواند توسط پودر کردن آب در جریان هوای خشک افزایش یابد.
 2. بخار ساز : بخار آب یا مه از طرف یک دیگ بخاربه صورت مستقیم به جریان هوا دمیده می شود.
 3. افشاننده مه : آب به وسیله ی یک نازل یا وسیله مکانیکی دیگر ،‌در شکل قطرات آب ‌افشانده می شود و توسط هوا منتقل می گردد.
 4. ماورای صوت : یک حمام آب سرد در مسیر جریان هوا توسط یک دستگاه ماورای صوت برانگیخته شده و به شکل مه یا ذرات کوچک آب در می آیند.
 5. نمناک کردن: الیافی نرم در مسیر جریان هوا توسط آب تازه که از لوله ای فوقانی با مجموعه ای از روزنه های متوالی ‌سرریز شده ،‌ نمناک نگه داشته می شوند.هنگامی که جریان هوا از میان این الیاف گذرد آب را به قطرات بسیار ریز تبدیل می کند. این نوع از رطوبت سازها می توانند سریعا مسدود شوند اگر فیلتر ثانویه هوا در موعد مقرر تعمیر نگردد.

رطوبت گیری

رطوبت گیری در هواساز توسط کویل سرمایش انجام می پذیرد. زمانی که دمای سطح کویل از دمای شبنم محیط کمتر شود. رطوبت موجود در هوا دچار معیان شده و رطوبت هوا گرفته میشود.هر چه دمای سیال داخل کویل کمتر شود میزان حذف رطوبت بیشتر میشود. کویل های DX، عملیات رطوبت گیری را با نرخ سریعتری انجام می دهند.

فن

فن ها در هواساز باید ضد حرارت و ضد آب باشند. همینطور برای مصارف خانگی و محیط های کوچک باید فن های کاملا بدون صدا و بدون لرزش مورد استفاده قرار بگیرند. در هواساز معمولا از فن های رادیال بکوارد استفاده می شود که معمولا فاقد حلزون می باشند.
پلاگ فن ها در ظرفیت ها و فشار های مختلف تولید می شوند تا اطمینان از تامین افت فشار فیلتر ها حاصل شود. نحوه دهش این فن ها به گونه ای است که هوای خروجی از پلاگ فن در باکس فن تجمع کرده و بدلیل فشار بالا درون محفظه از آن خارج میشود. مکش در سیستم پلاگ فن با فن های معمول تفاوتی ندارد. لازم به ذکر است فن فورواد نیز در هواساز کاربرد دارد.

فیلتر

فیلترهای هوا موظف به گرفتن گرد و غبار جهت ارائه هوایی تمیز در ساختمان ها است. فیلترها بسته به میزان تصفیه هوا طوری در کنار یکدیگر تعبیه می شوند که ذرات درشت به ریز هوا به ترتیب تصفیه شوند. فیلترهای هوا معمولا پانلی یا کیسه ای هستند. فیلترهای پانلی از لحاظ جایگزینی و نگهداری، ارزانتر از فیلترهای کیسه ­ای هستند.
عمر کارکرد یک فیلتر را می توان با اندازه گیری افت فشار جریان هوا که توسط یک فشارسنج اندازه گیری می شود، ارزیابی کرد. اگر فیلتر گرفتگی داشته باشد، از آنجایی که فن مدام در حال کار است و هوا را می­راند به فیلتر فشار وارد می­کند و باعث افتادن فیلتر در هواساز شده و هوای آلوده به کانال ها راه پیدا می­کند.

اجزای داخلی هواساز

عملکرد هواساز

در حالت گرمایش آب گرم یا بخار داغ از دیگ به وسیله لوله های گرم وارد کویل گرمایشی می شوند. سپس هوا به وسیله فن از روی کویل گرمایشی عبور کرده و از طریق کانال ها به درون محیط ارسال می شود. در سرمایش نیز، مبرد و یا آب سرد شده توسط چیلر آب خنک و یا هوا خنک،  به وسیله لوله و یا به صورت مستقیم به درون کویل سرد هواساز انتقال پیدا می کنند. در نهایت با عبور هوا از روی کویل سرمایشی به واسطه ی فشار استاتیکی ایجاد شده توسط  فن ، هوای سرد شده از طریق کانال ها به محیط انتقال پیدا می کند.


در این میان تجهیزات رطوبت زن، رطوبت هوا را نظیم می کنند. لازم است بدانید که به دلیل وجود فیلتر های متعدد در هواساز، ذرات گرد و غبار، حشرات، ذرات جامد معلق در هوا وارد هوا ساز نمی شوند. همچنین علاوه بر فیلتر های موجود امکان افزودن فیلترهای دیگر مانند فیلتر های کیسه ای، کاغذی، نمدی و رول فیلتر به هواساز وجود دارد تا با استفاده از آنها کیقیت هوا بالاتر باشد.

کنترل دما در هواساز به گونه ای است که با استفاده از شیرکنترل که در روی لوله های آب گرم و سرد ورودی به هواساز قرار گرفته است و ترموستات نصب شده در کانال برگشتی انجام می پذیرد. همچنین با نصب ترموستات در فضاهای مختلف و انجام تنظیمات مربوطه، می توان به مجموعه موتور و فن دستورداد تا با تغییر دور و یا خاموش و روشن شدن، دمای مورد نظر را تامین کنند. نهایتا با استفاده از ترموستات هوای برگشتی وتنظیم دمپر های ورودی و خروجی هوا، می توان میزان اختلاط هوای تازه با هوای برگشتی از محیط را تعیین نمود.

انواع هواساز

هواساز ها بر اساس کاربرد، شکل ساخت و نصب، نوع فن، مکانیسم سرمایش و گرمایش، نوع کویل،نوع موتور، نوع رطوبت زن، سیستم کنترلی و ظرفیت و ابعاد تقسیم بندی می شوند. در این مقاله ما به شرح سه نوع اصلی هواساز: هواساز معمولی یا ترکیبی، هواساز تمام هوای تازه و هواساز هایژنیک می پردازیم.

هواساز معمولی

این نوع هواسازها که ساده ترین نوع هواساز است بیشتر در مکان های تجاری و سالن های صنعتی- تولیدی استفاده می شود. کویل های سرمایشی و گرمایشی معمولا دارای کویل چهار ردیفه سرمایی و کویل دو ردیفه گرمایی هستند. فن ها می تواند از نوع فن سانتریفیوژ از نوع فوروارد (جهت افت کانال و فشار استاتیکی پایین) و یا فن سانتریفیوژ از نوع بکوارد (جهت افت کانال فشار استاتیکی بالا) باشد. ساده ترین نوع فیلترها (الومینیومی) در این دسته از هواساز ها استفاده می شود.

هواساز تمام هوای تازه

این نوع هواساز ها در فضاهایی استفاده می شود که نیاز کامل به هوای تازه دارد. عمدتا دریچه برگشت در این نوع هواسازها تعبیه نمی شود و از کویل شش ردیفه سرمایی و دو یا سه ردیف گرمایی استفاده می شود. این نوع هواسازها در فضاهای بیمارستان بیشترین کاربرد را دارد که دارای فیلتر های آلومینیومی و کیسه ای می باشد.

هواساز هایژنیک

این نوع هواسازها به لحاظ ساختار کلی شبیه هواسازهای تمام هوای تازه می باشند با چند تفاوت که فیلترهای مورد استفاده در این نوع هواساز علاوه بر آلومینیومی و کیسه ای از فیلترهای هپا و اولپا استفاده می شود.  جنس بدنه داخلی از استیل ( Stainless Steel 314 ) بوده و گوشه های پروفیل ها جهت تمیز ماندن به صورت گرد می باشد. هواسازهای هایژنیک نسبت به نوع معمولی دارای افت فشار داخلی بیشتر می باشد؛ دلیل این امر استفاده از فیلتر های متعدد است که 99.9  درصد آلودگی های هوا را  جذب می کنند . بطور کل از این دستگاه در محل هایی استفاده می شود که در آنجا ذرات معلق و آلوده کننده و میکروب ها و باکتریها و قارچها و ذرات آلرژی زا و… نباید منتقل شوند.

هواساز هایژنیک

مزایای هواساز

هواسازها به دلیل ساختار و اجزای به کار رفته در آن ها دارای تفاوت هایی از نظر مصرف انرژی، بازدهی و… با سایر دستگاه های تهویه مطبوع هستند. از مزایای هواسازها می توان به کنترل هوشمند، هزینه های مصرفی کمتر، تولید در ظرفیت ها و ابعاد کوچک و بزرگ، نصب، نگهداری و در صورت نیاز تعمیرات آسان اشاره کرد. لازم به ذکر است با طراحی و نصب سیستم های بازیابی گرمایی می توان مصرف انرژی را در این دستگاه ها به مراتب کاهش داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات بیشتر