شرکت آذر شمس دی تولید کننده و وارد کننده تجهیزات تهویه مطبوع

چیلر هوا خنک، انواع آن و نکاتی در رابطه با انتخاب و نگهداری این تجهیزات
عکس برای چیلر هوا خنک
در این مقاله، توضیحات کاربردی در رابطه با نحوه عملکرد چیلر تراکمی هوا خنک، انواع آن و چگونگی انتخاب آن ها داده می‌شود.

چیلر هوا خنک چیست؟

به طور کلی چیلر هوا خنک دستگاهی است که با گرفتن حرارت از مایع، معمولا آب، در یک سیکل تراکم بخار، برای خنک کاری هوا استفاده می شود. اجزای اصلی چیلر، اواپراتور، کندانسور، شیر انبساط و کمپرسور می باشد. در چیلر هواخنک، کندانسور از نوع کندانسور هوایی می باشد. کندانسور این چیلر ها، متشکل از فن‌هایی است که هوا را با شدت حول لوله‌های حامل گرمای اتلافی عبور می‌دهد و با این کار گاز مبرد را تبدیل به مایع می‌کند. چیلر هوا خنک نیازی به برج خنک کن ندارند.
به طور کلی در چیلرهای تراکمی، گاز مبرد ابتدا توسط کمپرسور، متراکم می‌گردد تا فشار آن افزایش یابد. این گاز سپس به کندانسور وارد شده و توسط آب یا هوای محیط، خنک شده و به مایع تبدیل می‌گردد. این مایع با عبور از شیر انبساط دچار کاهش فشار انی شده و وارد اواپراتور می‌شود.  این کاهش فشار باعث تبخیر مایع گردیده و در نتیجه مایع سردکننده با گرفتن حرارت نهان تبخیر خود از محیط خنک‌کننده، باعث کاهش دمای فضای خنک‌کننده می‌گردد. پس از تبخیر این گاز به کمپرسور منتقل می‌شود و این سیکل تکرار میشود.

عملکرد چیلر هوا خنک

انواع چیلر هوایی

چیلر هوا خنک  بر اساس نوع کمپرسوری که در آن به کار رفته است به چهار دسته تقسیم می شود:
کمپرسور اسکرو: چیلر هواخنک اسکرو با قابلیت کنترل ظرفیت دارای  راندمان بالاتری نسبت به کمپرسورهای رفت و برگشتی است. همچنین جریان راه اندازی در این نوع کمپرسورها پایین و تعداد قطعات کم است.

کمپرسور اسکرو

کمپرسور رفت و برگشتی: از مزایای چیلر هواخنک با کمپرسور پیستونی می توان به کارکرد در تمام ظرفیت ها و تحمل فشار بالا اشاره کرد.

کمپرسور رفت و برگشتی

کمپرسور اسکرال Scroll: چیلر هواخنک اسکرال نام خود را از کمپرسور بکار رفته در سیکل تبرید خود گرفته­ است. کمپرسورهای اسکرال از دو حلزون غیر هم محور تشکیل شده که یکی ثابت و دیگری متحرک است. از مزایای این کمپرسور می توان به کم صدا و کم ارتعاش بودن، طول عمر بالا و نگهداری کم هزینه اشاره کرد.

کمپرسور اسکرال

کمپرسور سانتریفیوژ: این نوع چیلر زمانی استفاده می شود که چیلر مجبور است در تمام ساعات کاری با حداکثر توان کار کند.

کمپرسور سانتریفیوژ

مزایای چیلر هوایی

به دلیل کم بودن تعداد تجهیزات، هزینه نصب این چیلر نسبت به چیلر آب خنک کم‌تر است. این چیلرها فضای کمتری را برای نصب احتیاج دارندکه بنابراین قابل نصب در پشت بام ها می باشند و نیازی به موتورخانه ندارند.هر چند که قرارگیری در زیر آفتاب و برف و باران موجب استهلاک سریع تر این دستگاه می شود. از آنجا که در این چیلر ها نیازی به برج خنک کن نمی باشد، میزان آب مصرفی در این چیلر ها کمتر است و نیازی به پمپ دیگر برای کندانسور ندارد.

 انتخاب و نگهداری

برای انتخاب نهایی بهترین چیلر هوا خنک برای کاربردهای مسکونی و صنعتی باید مواردی مانند میزان بار برودتی موردنیاز، شرایط محیطی و ساعات کارکرد و ساعات حداکثر بار، شرایط نگهداری، امکان دسترسی به منبع آب، آب و هوا، مصرف انرژی، امکان استفاده از انرژی حرارتی اتلافی، آلودگی صوتی و… را در نظر داشت. ظرفیت چیلر هوا خنک معمولا با واحد تن تبرید مشخص می شود، برای محاسبه ظرفیت نیاز به اطلاعاتی از قبیل تفاوت دمای ورود و خروج آب و شدت جریان سیال داریم. ظرفیت های که در بازار برای چیلر بکار می رود، ظرفیت اسمی دستگاه می باشد که می تواند با توجه به شرایط پروژه بالاتر یا پایین تر از ظرفیت اسمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات بیشتر